printable version
John Ambrosone
Lighting Designer
  Resume


540.268.1666 tel


www.johnambrosone.com
Russ Rosensweig, agent
Summit Entertainment
10 Potter Hill Dr.
Guilford, CT 06437-2176
203.453.0188
203.453.6532 fax
 
 
Broadway
 
  Booth Theatre, The Old Neighborhood, directed by Scott Zigler
   
off Broadway
 
  New York Theatre Workshop, Nocturne, directed by Marcus Stern
   
National Tour
 
  U.S. Tour The King Stag (1), directed by Andre Serban
   
International
 
  Brazil, Teatre Municipal Sao Paulo, When We Dead Awaken (3), directed by Robert Wilson

France, Strasbourg 3 Studios,
Eh Joe, directed by Bob Scanlan; Ghost Trio, directed by Bob Scanlon; Nacht Und Traume, directed by Bob Scanlon

Germany, Theatro Des Westens Berlin, Grand Hotel (4), directed by Tommy Tune

Japan, Tokyo Globe Theatre, The King Stag (1), directed by Andre Serban

London, Royal Court Theatre, Fires In The Mirror, directed by Anna Deveare Smith

London, Royal Shakespeare Barbican, The King Stag (1), directed by Andre Serban

Mexico, Manuel Doblado Theatre Leon, The Judgment Day (2), directed by Diamanda Galas

Russia, Moscow Art Theatre, When The World Was Green, directed by Joseph Chaikin, The King Stag (1), directed by Andre Serban; Six Characters In Search of An Author (1), directed by Robert Brustein

Singapore, Festival of the Arts, When The World Was Green, directed by Joseph Chaikin; Nobody Dies On Friday, directed by David Wheeler

Taiwan, Taipei National Theatre, The King Stag (1), directed by Andre Serban; Six Characters In Search of An Author (1), directed by Robert Brustein
   
Regional Theatre
 
  Alley Theatre, Clybourne Park, directed by James Black; Steel Magnolias, directed by Judith Ivey; Dial M For Murder, directed by James Black; Black Coffee, directed by Gregory Boyd; A Funny Thing Happened…..Forum, directed by Gregory Boyd; Life X 3, directed by Pam MacKinnon; Who's Afraid of Virginia Woolf?, directed by Gregory Boyd; The King Stag (1), directed by Andre Serban

ALLIANCE THEATRE, Carapace, directed by Judith Ivey

American Repertory Theatre, Lysistrata, directed by Andre Serban; Absolution, directed by Scott Zigler; Marat/Sade, directed by Janos Zsasz; Stone Cold Dead Serious, directed by Marcus Stern; Othello, directed by Yuri Yeremin; Johan Padan, directed by Ron Jenkins; Animals And Plants, directed by Scott Zigler; Mother Courage And Her Children, directed by Janos Zsasz; The Doctor's Dilemma, directed by David Wheeler; 3 Farces and a Funeral, directed by Yuri Yeremin; Nocturne, directed by Marcus Stern; The Winter's Tale, directed by Slobodan Unkovski; Ohio State Murders, directed by Marcus Stern; Ivanov, directed by Yuri Yeremin; The Boston Marriage, directed by David Mamet; The Cripple of Inishmaan, directed by Scott Zigler; Charlie In The House of Rue, directed by Bob McGrath; How I Learned To Drive, directed by David Wheeler; The Marriage of Bette And Boo, directed by Marcus Stern; Valparaiso, directed by David Wheeler; Nobody Dies On Friday, directed by David Wheeler; Man And Superman, directed by David Wheeler; The Old Neighborhood, directed by Scott Zigler; When The World Was Green, directed by Joseph Chaikin; Alice In Bed, directed by Bob McGrath; Slaughter City, directed by Ron Daniels; Buried Child, directed by Marcus Stern; Beckett Trio, directed by Bob Scanlan; Ubu Rock, directed by Andre Belgrader; The Accident, directed by Marcus Stern; Demons, directed by Francesca Zambello; Waiting For Godot, directed by David Wheeler; 3 Beckett Plays, directed by Bob Scanlan; Picasso At The Lapin Agile, directed by David Wheeler; Hot 'N' Throbbing, directed by Anne Bogart; The America Play, directed by Marcus Stern; What The Butler Saw, directed by David Wheeler; MacBeth, directed by Alvin Epstein; Those the River Keeps, directed by David Rabe; The LA Plays, directed by Steve Maler; Silence, Cunning, Exile, directed by Ron Daniels; The Caretaker, directed by David Wheeler; Fires In The Mirror, directed by Anna Deveare Smith; Dog Show, directed by Eric Bogosian; Media Amok, directed by Les Waters; The King Stag (1), directed by Andre Serban; The Lost Boys, directed by Jerome Kilty; The Island of Anyplace, directed by Tommy Derrah; More Sex, Drugs, & Rock And Roll, directed by Eric Bogosian

American Stage Festival, Travels With My Aunt, directed by Richard Rose; Lend Me A Tenor, directed by Robert Walsh

Annenberg Center, The King Stag (1), directed by Andre Serban

Arena Stage, Damn Yankees, directed by Molly Smith; Camelot, directed by Molly Smith; An American Daughter, directed by Molly Smith; Fires In The Mirror, directed by Anna Deveare Smith

Brooklyn Academy of Music, Persephone, directed by Bob McGrath; Lightning At Our Feet, directed by Bob McGrath; Fires In The Mirror, directed by Anna Deveare Smith

Capitol Repertory, Mrs. California, directed by Peter Clough

Coconut Grove Playhouse, Miami Lights, directed by Arnold Mittelman

CONTEMPORARY AMERICAN THEATRE FESTIVAL, H2O, directed by Jon Jory; We Are Here, directed by Lucie Tieberghien; Race, directed by Ed Herendeen; The Exceptionals, directed by Tracy Brigden; Barcelona, directed by Charles Morey Farragut North, directed by Ed Herendeen; Yankee Tavern, directed by Liesl Tommy

Emerson Majestic Theatre, Spalding Gray's Monster In A Box, directed by Spalding Gray

Gloucester Stage Company, Lebensraum, directed by Richard McElvain; Barking Sharks, directed by Michael Allosso; Three Hotels, directed by Richard McElvain; Unexpected Tenderness, directed by Grey Johnson; Moon For The Misbegotten, directed by Grey Johnson; 'Night, Mother, directed by Grey Johnson; The Price, directed by Bill Bushnell; Fighting Over Beverley, directed by Paddy Swanson; The Last Yankee, directed by Bill Bushnell; Two, directed by Alison Summers; North Shore Fish, directed by Grey Johnson; Strong Man's Weak Child, directed by Israel Horovitz; Coming Home To Someplace New, directed by Richard McElvain

THE GRAVITY PROJECT, A Midsummer Night’s Dream, directed by Andy Belser; Our Town, directed by Andy Belser; Return, directed by Andy Belser; Crispin: The Cross Of Lead, directed by Andy Belser; Enrico IV, directed by Andy Belser; Nine Gates, directed by Andy Belser

Hartford Stage, 8 By Tenn, directed by Michael Wilson, The Palooka, Portrait of a Madonna, The One Exception, Now The Cats With Jewelled Claws, The Lady of Larkspur Lotion, Something Unspoken, The Chalky White Substance, The Gnadiges Fraulein

Jewish Theatre of New England, The Lowman Family Picnic, directed by Tim Banker; Social Security, directed by Daniel Gridron; Yom Kippur In Da Nang, directed by David Wheeler

Long Wharf Theatre, Fires In The Mirror, directed by Anna Deveare Smith

Lyric Stage Company of Boston, Sunday In The Park With George, directed by Spiro Veloudos; Cole, directed by Kevin Fennesey

Market Theatre, Ricky Jay And His 52 Assistants (4), directed by David Mamet

McCARTER Theatre, Fires In The Mirror, directed by Anna Deveare Smith

Merrimack Repertory Theatre, A Delicate Balance, directed by Charles Towers; Tunney/Shakespeare In Six Rounds, directed by Jack Wetherall, Real Hush Hush, directed by Charles Towers; Boston Marriage, directed by Charles Towers; Looking Over The President’s Shoulder, directed by Seret Scott; Three Songs, directed by Michael Canavan; The Drawer Boy, directed by Charles Towers; The Woman In Black, directed by Charles Towers; Amadeus, directed by Ted Kazanoff; Blithe Spirit, directed by Richard McElvain; Betrayal, directed by David Kent; To Forgive Divine, directed by Jack Neary; Coming Home To Someplace New, directed by Richard McElvain; A Christmas Carol, directed by Daniel L. Schay; Noises off, directed by Michael Allosso; As You Like It, directed by Daniel L. Schay; Bertha, The Sewing Machine Girl, directed by Maggie Harrer; Mrs. California, directed by Peter Clough; The Diary of Anne Frank, directed by Daniel L. Schay; Pill Hill Stories, directed by Richard McElvain; The Importance of Being Earnest, directed by Richard Rose; First Night, directed by Joan Courtney Murray; The Foreigner, directed by Daniel L. Schay

New Repertory Theatre, The Three Penny Opera, directed by Rick Lombardo; A Skull In Conemara, directed by Jeff Zinn; One Flea Spare, directed by David Wheeler; Tartuffe, directed by Rick Lombardo

North Shore Music Theatre, Macbeth, directed by Russell Treyz; Romeo and Juliet, directed by Russell Treyz; A Midsummer Night's Dream, directed by Russell Treyz

THE PEOPLE’S LIGHT & THEATRE, Crispin: The Cross Of Lead, directed by Andy Belser

THE PHILADELPHIA THEATRE COMPANY, After Ashley, directed by Pam Mackinnon

PLAYMAKERS REPERTORY COMPANY, Stones In His Pockets, directed by John Feltch

Prince Music Theatre, Lysistrata, directed by Andre Serban

Providence Performing Arts, Nunsense, directed by Nancy Caroll

RIDGE THEATRE, Lightning At Our Feet, directed by Bob McGrath

Royal George Theatre, Chicago, Uncle Broadway, directed by Richard Ericson

Sugan Theatre, On Raftery's Hill, directed by Eric Engel

Trinity Repertory Company, The Grapes Of Wrath, directed by Brian McEleney; A Christmas Carol, directed by Tyler Dobrowsky; Boeing Boeing, directed by Fred Sullivan, Jr.; It’s A Wonderful Life: A Live Radio Play, directed by Curt Columbus; Absurd Person Singular, directed by Brian McEleney; Twelfth Night, directed by Brian McEleney; Shooting Star, directed by Fred Sullivan, Jr.; A Raisin In The Sun, directed by Brian McEleney; The Dreams of Antigone, directed by Brian McEleney; Blithe Spirit, directed by Curt Columbus; All The King’s Men, directed by Brian McEleney; The Fantasticks, directed by Amanda Dehnert, You Never Know, directed by Amanda Dehnert A Christmas Carol, directed by Mark Sutch; Henry V, directed by Oskar Eustis; Henry IV (parts 1&2), directed by Amanda Dehnert; Richard II, directed by Kevin Moriarty; West Side Story, directed by Amanda Dehnert; Songs Of Innocence, directed by Amanda Dehnert; Proof, directed by Brian McEleney; Stones In His Pockets, directed by Brian McEleney; The Skin of Our Teeth, directed by Amanda Dehnert; Sylvia, directed by Neil Baron

Virginia Stage Company, The Great Gatsby, directed by Chris Hanna; Red, directed by Chris Hanna; Blues For An Alabama Sky, directed by Aaron Cabell

   
Regional Opera
 
  Boston Early Music Festival, Ariadne, directed by Drew Minter

Boston Musica Viva, Traveling With Gulliver, directed by Nicholas Deutsch; Gissar, The Hero, directed by Nicholas Deutsch; The Nightingale, directed by Nicholas Deutsch; Eight Songs For A Mad King, directed by Nicholas Deutsch
   
Dance
 
  Boston Conservatory, Schumann Song Cycle, choreographed by Spencer / Colton; Sunflowers, choreographed by Spencer / Colton; Misa Breva, choreographed by Spencer / Colton; La Fille Mal Gardee, choreographed by Spencer / Colton; Les Sylphides, choreographed by Spencer / Colton
   
Events
 
  Revels, Inc., The Christmas Revels 2002

Trinity Repertory Company, 11th Annual Pell Awards For Excellence In The Arts; 10th Annual Pell Awards For Excellence In The Arts; 9th Annual Pell Awards For Excellence In The Arts; 8th Annual Pell Awards for Excellence in the Arts; 7th Annual Pell Awards for Excellence in the Arts; 6th Annual Pell Awards for Excellence in the Arts; 5th Annual Pell Awards for Excellence in the Arts; 1st Annual Pell Awards for Excellence in the Arts

New England Conservatory, Grand Re-opening of Jordan Hall

Queen Elizabeth II Cruise Ship, 150th Anniversary Celebration Voyage. ( Jean Ann Ryan Productions.)
   
Summer Theatre
 
  Corning Summer Theatre, Oklahoma; Hello Dolly; Upper Broadway; Wally's Cafe; One For The Tango; Evita; The Music Man; Run For Your Wife; The Foreigner; The Odd Couple; Pirates of Penzance; Jesus Christ Superstar; The King And I; Brighton Beach Memoirs; A Chorus Line; 1776; La Cage Aux Folles; 42nd St.; Give My Regards To Broadway; My One And Only; Return Engagements; Biloxi Blues; Sugar Babies; Bee Hive, Nunsense

Peterborough Players, Proof; Lilly's Purple Plastic Purse; Picasso At Lapin Agile; Wait Until Dark; Broadway Bound; The Mousetrap

Theatre By The Sea, West Side Story; Guys And Dolls; Dames At Sea; The Will Roger's Follies; Pump Boys and Dinettes; Godspell; The Sound of Music; Forever Plaid; Fiddler On The Roof; Evita
   
Directors (selected list)
 
 

Andre Belgrader, Andy Belser, Anne Bogart, Eric Bogosian, Gregory Boyd, Tracy Brigden, Curt Columbus, Ron Daniels, Amanda Dehnert, Alvin Epstein, Oskar Eustis, Spalding Gray, Ed Herendeen, Israel Horovitz, Judith Ivey, Jon Jory, David Kent, Jerome Kilty, David Mamet, Brian McEleney, Bob McGrath, Pam MacKinnon, Kevin Moriarty, David Rabe, Bob Scanlan, Andre Serban, Anna Deveare Smith, Molly Smith, Marcus Stern, Liesl Tommy, Charles Towers, Russell Treyz, Slobodan Unkovski, Les Waters, David Wheeler, Kate Whoriskey, Michael Wilson, Francesca Zambello, Scott Zigler, Janos Zsasz

   
Education
 
  M.F.A. Lighting Design from Virginia Tech in 1986.
B.A. Theatre from State University of New York at Fredonia in 1983.
   
Awards
 
  Independent Reviewers of New England
Lighting Design Award for Blithe Spirit at Trinity Repertory Company; A Delicate Balance at Merrimack Repertory Theatre; and Othello and Mother Courage and Her Children, at the American Repertory Theatre.

Elliot Norton Award, Boston Area Theatre
Lighting Design Award for Mother Courage And Her Children at the American Repertory Theatre

Boston Magazine, "Best of Boston"
Lighting Design for The Importance of Being Earnest at the Merrimack Repertory Theatre
   
   
  ---------------------------------------------------------------------

(1) Lighting adapted from the original Jennifer Tipton design.
(2) Lighting adapted from the original Dan Kotlowitz design
(3) Lighting adapted from the original Stephen Strawbridge design,
(4) Lighting adapted from the original Jules Fisher design

 
   
 
 
  File updated: 12/17/13, 12:55 PM EST
  online portfolio services by Qfolio.com